تلفن 021 43471
Show menu

یکی از مسائلی که در یک مکالمه تلفنی یا بهتر بگوئیم قبل از برقراری یک مکالمه تلفنی اهمیت دارد این است که به هویت تماس گیرنده پی ببریم. کارشناسان صنعت مخابرات برای این که نیاز کاربران را پاسخ دهند دو روش مختلف را پیشنهاد نمودند که در ذیل به آنها می‌پردازیم.

ارسال کالر آیدی با استفاده از FSK

روش Frequency Shift Keying یا به طور خلاصه FSK روشی است کلی برای ارسال اطلاعات بر روی خطوط یا بستر (Carrier) آنالوگ. این روش به طور گسترده در مودمها بکار می‌رود و کارکرد آن به اینصورت است که هرگاه فرستنده می‌خواهد بیت ۰ را ارسال کند یک موج با فرکانس ۲۲۰۰Hz و وقتی می‌خواهد بیت ۱ را ارسال کند موجی با فرکانس ۱۲۰۰Hz ایجاد می‌کند به این ترتیب می‌توان با ارسال پیوسته فرکانسهای فوق مجموعه اطلاعاتی را ارسال نمود در سمت دریافت کننده با دریافت این فرکانسها به اطلاعات ارسالی خواهیم رسید.

این روش در ارسال شماره تماس گیرنده یا همان کالر آیدی نیز به کار گرفته شده نه تنها شماره تماس گیرنده بلکه حتی می‌توان نام و اطلاعات دیگر را نیز ارسال نمود.

ارسال کالر آیدی با بهره گیری از DTMF

Dual Tone Multy Frequency همان مکانیزی است که در هنگام شماره گیری از روی شماره گیر تلفن خود از آن استفاده می‌کنید. در این روش شما می توانید حروف زیر را ارسال و دریافت نمائید:
O/1/…/۹ – A/../D/*/#

به هر یک از این حروف یک فرکانس بالا و یک فرکانس پائین تخصیص داده شده است بطور مثال هنگامی که فرستنده می خواهد عددی را ارسال کند یک موج سینوسی برای هریک از این فرکانسها ارسال می کند که در دریافت کننده با استفاده از الگوریتم گویرتزل این فرکانسها استخراج شده و به عدد مورد نظر می‌رسیم.

حال پس از دانستن نحوه ارسال کالر آیدی یک نکته دیگر باقی می‌ماند اینکه این اطلاعات کی توسط مرکز مخابرات فرستاده می‌شوند؟

برای پاسخگوئی به این سوال باید بگوئید شما در کدام کشور قرار دارید و مرکز مخابراتی شما از کدام استاندارد برای ارسال کالر آیدی استفاده می‌کند. بطور کلی ارسال کالر آیدی معمولا بین زنگ اول و دوم صورت می‌گیرد البته در بعضی کشورها قبل از زنگ و با تغییر قطبهای ولتاژ (DC (Polarity، دریافت کننده را از ارسال کالر آیدی مطلع می‌نماید. البته در ایران معمولا ارسال بین زنگ اول و دوم صورت می‌گیرد ولی در بعضی مراکز قبل از زنگ اول نیز ارسال می‌شود.

چگونگی دریافت کالر آیدی در استریسک (Asterisk)

همانطور که می‌دانیم استریسک یک PBX نرم افزاری است یعنی تقریبا اکثر کارکردهای سیستم بصورت نرم افزاری پیاده سازی شده از جمله دریافت و رمز گشائی (Decoding) کالر آیدی.

در سیستم استریسک سه گزینه در chan_dahdi.conf / zapata.conf وجود دارد که مرتبط با دریافت کالر آیدی می باشد و عبارتند از:

cidstart, usecallerid, cidsignalling

هر کدام از این متغیرها می توانند مقادیر زیر را پذیرا باشند:

usecaller id = yes /no

cidstart = ring /polarity

cidsignalling = bell /dtmf

این گزینه‌ها کم و بیش قبلا در متن توضیح داده شده ولی موارد زیر جهت روشن شدن بیشتر معانی آنها اضافه می‌گردد.

usecallerid: مشخص می‌کند آیا استریسک دنبال کالر آیدی بگردد یا خیر، در حقیقت کالرآیدی نمایش داده شود یا خیر

cidstart: این گزینه مشخص می‌کند آیا کالر آیدی بعد از زنگ اول (بین زنگ اول و دوم) ارسال می‌شود یا پس از تغییر polarity

cidsignalling: با این متغیر تعیین می‌کنیم که آیا ارسال کالر آیدی بصورت DTMF است یا FSK، البته در سیستم استریسک انواع مختلف FSK پشتیبانی می‌شود، bell ،v.23 یا غیره

در ایران همانطور که گفته شد cidstart در اغلب موارد ring می‌باشد (بین زنگ اول و دوم) ولی در مواردی نیز قبل از زنگ اول است که استریسک این حالت را پشتیبانی نمی کند، البته برای patch مربوط به آن می‌توانید به با این شرکت تماس بگیرید.

در مورد cidsignalling هر دو مورد DTMF و (FSK (bell وجود دارد که این گزینه‌ها را باید از مرکز مخابراتی خود جویا شوید.

در سیستم استریسک کارت‌های تلفنی که با آن همخوانی دارند کلیه فریمهای صوتی را از طریق درایور خاص خود یا DAHDI/Zaptel به استریسک انتقال میدهند و در استریسک ماژولی بنام dsp مسئولیت پردازش و استخراج فرکانسهای DTMF یا FSK را به عهده دارند، البته کارتهای Sangoma با توجه به نحوه طراحی سخت افزاری آن قابلیت تشخیص DTMF را در روی کارت دارند در صورتیکه در درایو آن گزینه Hardware-dtmf فعال شده باشد، ولی به صورت کلی در خصوص کالر آیدی پردازش در روی کارت وجود ندارد ولی کیفیت کارتها بدلیل سطح قدرت (power) سیگنال بهتر و نویز کمتر بر روی صوت با هم متفاوتند و این مسئله است که تشخیص کالر آیدی را بر روی پاره ای از کارتها دچار مشکل می‌کند.

در صورتیکه شما در ایران هستید و در خصوص تشخیص کالر آیدی با استریسک دچار مشکلید، باید از cidstart ،cidsignalling مرکز مخابراتی خود مطمئن شوید در صورتیکه کالرآیدی قبل از زنگ اول ارسال می شود برای دریافت patch های مربوط با این شرکت تماس حاصل فرمائید. لازم بذکر است این patch برای همه کارتها یکسان (Hardware Independent) است.

در صورتیکه مطمئین نیستید که کالرآیدی قبل از زنگ اول ارسال می‌شود یا خیر می‌توانید بروش زیر یک مکالمه را ضبط کرده و پس از شنیدن آن از این مسئله مطمئن شوید.

  #dahdi_monitor x –r cidaudio-rx.raw  

در دستور فوق x شماره کانال شماست بطور مثال اگر می‌خواهید dahdi/1 را ضبط کنید باید دستور بالا را وارد کنید.

احساس رضایت را با ساعیان ارتباط تجربه کنید
آدرس : تهــــران، خیابان مطهـــــری
خیابان اورامان، پلاک ۳۴، واحد ۱۰۴
تلفن‌:‌
۰۲۱   ۴۳۴۷۱
۰۲۱   ۸۸۳۱۶۷۰۴
۰۲۱   ۸۸۳۱۶۷۱۸
۰۲۱   ۸۸۸۲۶۱۱۷
۰۲۱   ۸۸۳۱۵۳۸۴
sales@senatelecom.ir
arrow-down تماس با ما
کلیه حقوق این وبسایت متعلق به شرکت ساعیان ارتباط می‌باشد
scroll to top